Már főiskolás koromban is nagyon érdekeltek a rugalmas anyagok, ezért az egyik választott tantárgyam a „kötött ruhák készítése” volt.
A diploma dolgozatomban az egyik Gyimesi csángó hímzés mintából terveztem kötés mintát.
Azóta is sokszor készítek ruhákat, felsőrészeket, bébiruhákat rugalmas anyagokból. Nem csak kényelmesek, hanem könnyen kezelhetők és varrásuk is gyorsan megy.
Napjainkban sokféle kötött anyagot árulnak a méteráru boltokban.
Ezek lehetnek :
- vékonyabbak,
- vastagabbak
- enyhén nyúlósak
- nagyon nyúlósak
- egyirányba rugalmasak
- mindkét irányba rugalmasak
- könnyen kezelhetőek
- nehezen kezelhetőek
- 100% pamut összetételűek
- kevert szálasak
Jersey szabás-varrás előtt..
A jelölés a rugalmas anyagokra nem mindig egyszerű , főleg ha az anyag sötét. Ennek megkönnyítésére több módszert is szoktam alkalmazni, az anyag viselkedésétől függően.
A szabásmintákat varrásszélesség nélkül rajzolom fel skicc pausz papírra.
A minták felfektetése után minden olyan szabásvonalra, amit összevarrunk, ( oldalvonal, vállvonal, ülepvonal, és azok a szabásvonalak ahova passzé kerül) 0,4-0,75 centiméteres varrásszélességeket rajzolok/ jelölök.
A varratszélességet az interlockon (vagy a szakmai kifejezést használva tisztázó varrógépen) is lehet változtatni. A bébi ruhákon kis sapkákon, nyálkendőkön, sálakon, stb.ez általában 0,4 cm.
A gyermek és felnőtt ruházaton 0,5 és 0,75 cm közötti varratszélességgel dolgozunk.
Az interlock beállításánál fontos a szálak egyforma feszessége. A régebbi gépek jobban szeretik az egyforma minőségű cérnákat és átfűzés után figyelni kell arra, hogy a cérnák ne keresztezzék egymást , ne akadjanak össze az első talpnyomás előtt.
A varrásszélesség jelölése rugalmas anyagra
A pici varrásszélességekhez kartonból jelölő sablont szoktam készíteni , mert könnyebb, gyorsabb, mint a centin keresgélni.
Ha sötét és pöndörödős az anyag, akkor:
- Világos jelölő ceruzával pontokat rajzolok
- A pöndörödés ellen keményítő spray-t használok
- Gombostűvel jelölök
Rugalmas anyag szabása
Az éles olló nagyon fontos, ezért azt az ollót, amivel anyagot vágtok, másra ne használjátok!
A gombostűvel bejelölt varrásszélesség vonalában óvatosan szabjatok, szorosan a tűk mellett!
Az olló egyik éle mindig legyen az asztalon így elkerülhetőek a hullámok szabás közben.
A kiszabott alkatrészeken a különböző jelöléseket (pl.:középvonal, illesztési pontok) jelölő filccel vagy egy 2-3 mm -es becsípéssel/bevágással szoktam elhelyezni.
Passzé vagy eldolgozópánt
A rugalmas anyagoknál a nyakkör az ujja alja és az alja vonal eldolgozása, sok esetben passzéval történik.
Ez lehet a ruha saját anyagából kiszabott, vagy külön vásárolt passzé.
Az eldolgozó pántok a rugalmas anyagnál mindig rövidebbek mint a nyakkör, alja és ujja alja. Mivel nagyon sokféle anyag létezik , ezért nehéz megmondani, hogy mennyivel rövidebb , de tapasztalataim azt mutatják, hogy kb. 80%-kal.
Nyakkör eldolgozópánt/passzé felvarrása
- a kiszabott pántot a rövid oldalát színt színnel szemben összevarrjuk overlock öltéssel vagy interlockkal, úgy hogy egy körpántot kapjunk
- a körpántot félbehajtjuk es merőlegesen körbegombostűzzük
- bejelöljük a negyedelő pontokat, az egyik az összevarrás vonal lesz ( ezt általában a nyakkör háta közepére szoktuk illeszteni felvarráskor)
- a nyakkörön is bejelöljük gombostűkkel a negyedelő pontokat ( ebből kettő az eleje és hátaközép jelölés)
- Figyelem ! A vállak nem negyedelő pontok !
- Összegombostűzzük a pántot a nyakkörrel szint színnel szembe fordítva , illesztve először a negyedelő pontokat, a nyakkörön levő bőséget pedig elosztjuk egyenletesen, picit meghúzva a pántot .
- A pontos és egyenletes összeillesztést követően összelockoljuk vagy összevarrjuk overlock öltéssel.
- Figyelem! A nyakkör és az eldolgozópánt varrásakor , amikor körbe érünk még kb 2-3 centimétert varrjunk a kezdő varráson majd menetelesen vezessük le a talpat az anyagokról.
- Az interlockszálat én nem szoktam tövig levágni, hanem elcsomózom.
Aljavonalak és ujjaalja felhajtások
A varrásszélességek az aljavonalon és az ujjaknál (ha nem passzéval készül hanem felhajtással, akkor maximum 2,5 cm.
Baba vagy kisgyermek ruháknál az ujja alját szoktam felhajtani és csak utána varrom össze, mert sokkal nehezebb már összevarrt állapotban felhajtani, hiszen nagyon pici az ujja alja kerülete.
A felhajtáshoz lehet használni fedővarrógépet, vagy ismertebb nevén fedőzőt, de akinek ilyen gépe nincs, használhat cikcakk öltést vagy ikertűvel is elkészítheti. Nekem ugyan van egy háztartási fedőzőm, de ha nem passzés megoldást választom, akkor cikcakk öltéssel szoktam aljakat felhajtani.
Passzés jersey felső készítése
(mivel én az egészet interlock géppel szoktam varrni, ezért ahol az összevarrás szót használom ott is lockkolok J)
- az alkatrészek pontos szabása
- ( 1db eleje, 1 db háta, 2 db ujja, 1 db nyakköreldolgozópánt,
1 db alja passzé és 2 db ujja alja eldolgozópánt)
- elejeközépvonal és a hátaközépvonal jelölése becsípéssel
- vállak összevarrása interlockkal vagy overlock öltéssel (ha nagyon nyúlós az anyag, akkor a varrásvonalba érdemes egy nem rugalmas szalagot tenni és azzal együtt összelockolni/varrni)
- ujjak bevarrása a karöltőkbe
- oldalvonalak és az ujjak összevarrása
- a nyakköreldolgozópánt, az alja passzé és az ujja passzék összevarrása színt színnel szemben
- a kapott körpántok félbehajtása, gombostűzése merőleges tűkkel és a negyedelő pontok jelölése
- a nyakköreldolgozópánt feltűzése a nyakkörre, az alja passzé feltűzése az aljavonalra és az ujja passzék feltűzése az ujja aljakra
- a felgombostűzött pántok felvarrása interlockkal vagy overlock öltéssel
Gumis derekú leggings nadrág
Sokan tudják a tanulóim közül, hogy 3 évig gyerekruhákat terveztem, modelleztem és szériáztam a Litkey gyerekruha stúdiónak. Rengeteg modellel találkoztam és nagyon sokat tanultam ezalatt az idő alatt. A gyerekruhák iránti szerelem megmaradt és a mai napig sok mindent készítek főleg a 12 éves nagylányomnak és a 2 éves picinek. kényelmes nadrágból sosem elég. Amióta Zselyke lányom ritmikus gimnasztikázik rendszeresen varrnom kell egy-egy edzős rövid vagy hosszúnadrágot, mert a konfekció sajnos nem mindig jó neki. Amióta a legkisebb elkezdett szaladgálni, azóta az ő ruhatára is bővült az általam varrt leggingsekkel.
Szeretem az egyszerű, kényelmes, gyorsan elkészíthető darabokat, ezért a tavaszi/nyári rugalmas nadrágok szerkesztésénél az leje és a háta alkatrészt egyberajzolom, sőt az övpántot is rászerkesztem. Így gyakorlatilag 2 alkatrészt kell csak kiszabnom. Ahogy már írtam az előzőekben, a felhajtásokat jobban szeretem a háztartási varrógép cikcakk öltésével varrni, ezért a paszzé és övpánt nélküli rugalmas nadrág készítéséhez az interlock /overlock öltésen kívül, cikcakköltésre is szükség van.
Gumis derekú rugalmas nadrág ( leggings) készítése
- az alkatrészek pontos szabása
- az elejeülepvonalak összevarrása (interlockkal vagy overlock öltéssel)
- a hátaülepvonalak összevarrása (interlockkal vagy overlock öltéssel)
- az aljavonalak tisztázása/eldolgozása (interlockkal vagy overlock öltéssel)
- az aljavonalak felhajtása és levarrása színoldal felől ( ha 2 cm es varrásszélesség van az alján akkor a felgombostűzést követően 1,5 cm-re varrjuk a hajtási éltől; ha 2,5 a varrásszélesség akkor 2 cm-re, )
- a nadrág belsőhosszának összegombostűzése színt színnel szemben, a jobb nadrágszár aljától a bal nadrágszár aljáig
- az interlock varrógép szálait nem szoktam tövig levágni, hagyok a varrás végétől 4-5 cm-t és az előzőekben elkészített belsőhossz varrásszélességéhez varrom egyenes vagy cikcakk öltéssel
- a nadrág derékrészét eltisztázom (interlockkal vagy overlock öltéssel)
- ha a gumi, amit beleteszünk 2 cm széles, akkor 3 cm-t szoktam a fonákoldal felé hajtani és a hajtási éltől 2,5 cm-re varrom körbe cikcakk öltéssel, úgy hogy egy minimum 3 cm- es nyílást hagyok a hátközép vonalnál a gumi befűzésére
- a gumit biztosítótűvel befűzöm és összevarrom, ügyelve arra, hogy ne csavarodjon
( az összevarrás lehet átlapolt vagy olyan mint a szétvasalt összevarrás, csak a szétvasalás helyett a gumivégeket levarrom)
- az utolsó lépés a nyílás bevarrása
Remélem hasznos volt!