Az első feladat, a rajzolás előtt a pontos méretvétel.
Ezt célszerű tükör előtt, fehérneműben végezni , úgy hogy a körméreteknél a merőszalag párhuzamos legyen a talajjal, és ne ferdüljön el! Ha nagyon precízek szeretnétek lenni, akkor a derekatokra kössetek egy szalagot, ez megkönnyíti a méretvételt.
A szükséges méretek a következők :
- derékkerület (a normál női méretnél ez a törzs legkeskenyebb része)
- csípőkerület ( a legszélesebb rész a combok felett)
- csípőmélység ( a dérék és a csípő közti távolság)
- szoknyahossza a derékvonaltól
Talán nem is olyan nehéz elképzelni, hogy a sík anyagból hogyan lesz térbeli forma.
Ha kivágunk textilből egy 60 cm x csípőkerület széles téglalapot és összevarrjuk, akkor egy olyan hengerre rá tudjuk húzni, amelynek a kerülete megegyezik a csípőnk kerületével.
Ahhoz hogy ebből a test vonalát követő szoknya legyen, úgynevezett formázóvarrásokkal kell magunkra alakítani.
Mi nők nagyon sokfélék vagyunk, változó a csípő és derékkerületünk közti különbség és nem egyforma a csipőnk íve sem. Fontos, hogy a tükörben jól lássuk magunkat, mert az ívek megrajzolásánál a jó megfigyelés sok plusz próbálgatástól megkímélhet minket.
Amit erről a szerkesztésről tudni kell:
- varrásszélesség nélkül készül
- nem rugalmas anyagoknál lehet használni
- fél elejét és hátát készítünk fél kerület méretekkel
- a később választott anyag vastagsága befolyásolhatja a kerület méreteket
- körben 2 cm kényelmi bőséggel készül
- ha picit aszimmetrikusak vagytok, akkor biztos kell igazítani rajta
- próbálni kell
Milyen is lesz ez a szoknya?
Elöl-hátul 2-2- formázó varrással követi a test vonalát.
Hátaközepén húzózárral, az övpánton pedig egy gombbal záródik.
Ha térd alatti fazon készül, akkor a hátaközepén számolni kell a lépéshasítékkal.
Szerkesztés menete
Alapvonalak megrajzolása( derék és csípőalapvonal, aljavonal, elejeközép vonal, oldalvonal, hátaközépvonal )
- derékalapvonal = 1/2 csípő + 1 cm ún. kényelmi bőség
- elejeközépvonal = szoknyahossz
- csípővonal = a derékalapvonallal párhuzamosan, csípőmélységnyi távolságra van
- oldalalapvonal = középvonal
Formázók – szűkítők szélességeinek számítása
Ennek meghatározásához szükségünk lesz a csípőkerület és a derékkerület különbségekre, hiszen ezt a mennyiséget kell a derékvonalból elvenni.
A normál testalkatoknál ha a fél szoknyát nézzük , akkor a legkisebb szűkítő lesz az elején a legnagyobb a hátán és e kettő közti méretűek oldalvonaltól az eleje és háta felé 1-1.
Ezek helyes elosztását egy táblázatban összeírtam. Ha valakinél a derékkerület és a csípőkerület különbsége nagyobb mint 15 cm , az már a normáltól eltérő testalkat , ezért több szűkítők kell hogy szerkesszen a szoknyára.
A formázók hossza a formázók szélességétől függ. Ezt is megtalálható a táblázatban.
Formázók-szűkítők szerkesztése
A számítások és a táblázatban való keresgélés végeztével, az oldalvonalnál a derékvonallal párhuzamost húzunk 1,5 cm-re.
Ez az ún. oldalmagasítás, amire azért van szükség hogy legyen egy kis íve a derékvonalnak hiszen így optikailag karcsúsít.
A felmért vonalra jobbra-balra rámérjük az oldal kivétet, majd a végpontját összekötjük az elejeközép és a derékalapvonal és a hátaközép és derékalapvonal találkozási pontjával.
A szerkesztést a csípővonalon folytatjuk.
Az elején harmadolunk, a hátán felezünk.
Az elejeformázó középvonala az oldalvonaltól 1/3 távolságra, a hátaformázó középvonala pedig 1/2 távolságra fog elhelyezkedni, párhuzamosan az elejeközép és hátaközép vonalakkal.
A megemelt derékvonalon, a formázók középvonalaitól jobbra balra, a formázó középvonalán pedig lefelé kijelöljük a táblázatból kikeresett méreteket. Az kapott pontokat összekötjük, ezek lesznek a formázó szárai. Ha elsőre még nem is észre vehető, de az oldalvonal felé eső eleje és háta formázók szárai hosszabbak, ezért ezt a távolságot át kell mérni, mert akkor lehet majd pontosan összevarrni. Átmérés után egy picit ívesen kell összekötni az eleje és hátaközépvonallal.
A szoknya dereka és oldala íves. A csípőívet a normál testalkatoknál úgy domborítjuk, hogy a felezőpontjától 1 cm-t kimérünk.
Az övpánt elkészítéséhez a teljes derékkerületre szükség lesz, és mivel a szoknya a hátaközepén húzózárral záródik, ezért az övpántra gombot is kell majd tenni. A gomblyuk és a gomb helyét is rá kell szerkeszteni az övpántra, ami +2-2 cm. A kész övpánt 3 cm széles szokott lenni, a hosszúsága pedig a derékkerület + 5 cm ( +1 cm kényelmi bőség + 2 cm alámenő a gombnak és +2 cm előálló a gomblyuknak).
Ajánlott varrásráhagyások
– eleje, háta derékrész 1cm
– eleje, háta oldalrész 2 cm
– eleje,háta aljarész 3 cm
– hátaközép 2cm
Remélem hasznos volt!